Каква е разликата между futsal и futsal - правила и разлики

Футзал и футзал са две подобни, но в същото време различни спортни игри. Преди да разберете какви са те, е изключително важно да обърнете повишено внимание на многото нюанси.

Правила за футзал

Futsal е отборна игра, така че геймплеят веднага става вълнуващ. Броят на участниците от всяка страна достига 5. Всеки играч трябва да изпълнява само своите специфични задължения.

Геймплеят традиционно се разделя на 2 20-минутни половини. Само чистото време влияе на резултата. Поради тази причина спортистите трябва да бъдат максимално съсредоточени върху постигането на желаните резултати, защото в противен случай е изключително лесно да загубите евентуална победа.

Във всеки случай футзалът включва определена стратегия на играта. Само ако се вземат предвид всички правила, можете да разчитате на постигане на най-добри резултати..

Правилата на футзалната игра определят стандартните зони, както и целта:

1. Дължината на полето трябва да бъде от двадесет и осем до четиридесет метра.
  2. Ширината може да варира от шестнадесет до двадесет метра.
  3. Наказателната зона е полукръгла зона. Трябва да се помни, че не можете да влезете на тази територия, тъй като в противен случай се нарушават правилата на футболната игра.
  4. На шест метра от целта.
  5. На всички краища наказателното поле има специално закръгляне.
  6. Размерите на портата могат да бъдат както следва: височина - 2 метра, дължина - 3 метра.

Играта черупка е един от най-важните атрибути в спорта. За футзал се приемат следните параметри на използваната топка:

• Обиколката не трябва да надвишава 58 - 60 сантиметра.
  • Теглото може да бъде 430 - 460 грама. Ако във футзала участват жени или деца, теглото може да бъде намалено до 380 грама.
  • Налягането трябва да бъде 0,6 - 0,7 атмосфери, така че първото отскок на използваната топка ще допринесе за правилния геймплей.

Предполага се, че футзалът незабавно ще замени играча със заместител, а за 5 технически фаула или сериозно нарушение на правилата е осигурен червен картон..

Във футзал се допускат всички отбелязани голове. Най-важното е пресичането на линията на целта със снаряд. Предвид многото нюанси, достоен резултат от играта е гарантиран. Освен това всички технически показатели трябва да се спазват надеждно..

Футзални правила

Във футзал участват два отбора от четирима играчи. Допълнителен участник е вратарят. Отборите трябва да играят на 2 полувремена, а продължителността, както във футзала, е 20 минути.

Предвижда се възможността за използване на по-малка топка. В допълнение, характеристиките на спортен апарат могат да бъдат много по-малко, в резултат на което отскокът става по-слаб.

Основната задача на всеки спортист е гол. Успехът на задачата зависи от това дали отборът ще бъде победител в процеса на игра или не..

Броят на заместванията на футболистите може да бъде напълно различен, но в същото време всеки участник трябва да се опита да спазва всички важни правила. Трябва да се отбележи, че играта с ръце е забранена, но можете да използвате всякакви други части на тялото. Във всеки случай основната цел е целта, тъй като топката трябва да пресече линията на целта.

Малко поле веднага диктува определен ритъм на играта. Не е предвидено време за размисъл. Играта трябва да бъде бърза и техническа. Очаква се ниско ниво на контакт, в резултат на което футзалът да се приближи до спортните зони на закрито. Разстоянието от класическия футбол до голяма степен се дължи на необходимостта от геймплей на малко поле, постоянните движения на всички играчи. Предполага се, че играчът трябва да се чувства уверен в атаката и в защитата на личната територия. Поради тази причина представителите на класическия футбол, който винаги се провежда на голяма територия, отбелязват изразен дискомфорт в залата.

разлики

Футзал, както и футзал са две различни футболни игри, които имат множество общи и отличителни параметри. В същото време разликите дават уникални характеристики на всяка посока.

1. Във футзал традиционно използвайте по-малка топка (58 - 60 сантиметра), но с двадесет грама по-тежка. Във футзал трябва да използвате по-голяма топка, което е по-лесно.
  2. Във футзал извеждането трябва да става с крака, във футзал - с ръце.
  3. Футзално справяне може да се извършва само от вратаря.
  4. Предполага се възможността за отстраняване с последващи замествания на играчите. Във футзала, когато един спортист е отстранен на терена, трябва да се извърши подмяна почти веднага. Във футзал подмяната става само след 2 минути.
  5. Размерът на футболното игрище може да бъде различен. Футзалът изисква по-дълга и по-широка площ от футзала.
  6. Разстоянието за двойния наказателен удар във футзал е 10 метра, във футзал - 9 метра.
  7. Futsal е игра с възможност за блокиране на участници и други тактики. Футзал, базиран на пропуск, без възможност за тежка битка.
  8. Във футзала вратарят може да докосне топката безкрайно много пъти, което предполага максимална активност. Във футзал за контрол на топката се отделят не повече от четири секунди.

Горните разлики предполагат възможността да се насладите напълно на играта на футбол.